Brazília zdolala Argentínu, sklamaný Messi: Nefungovalo to

11.11.2016 Celý región

Belo Horizonte 11. novembra (TASR) - Brazílski futbalisti zdolali v šlágri 11. kola juhoamerickej kvalifikácie MS 2018 Argentínu 3:0 a potvrdili pozíciu tabuľkového lídra. Z duelu barcelonských hviezd Neymara a Lionela Messiho vyšiel víťazne brazílsky krídelník, ktorý vsietil v samom závere úvodného polčasu druhý gól a výrazne priblížil "kanárikov" k prestížnemu triumfu. Uruguaj si udržal druhú priečku v tabuľke po triumfe 2:1 nad Ekvádorom, tri body za premiérové víťazstvo v prebiehajúcej kvalifikácii zaknihovala Venezuela.

Prestížny zápas v Belo Horizonte mala Brazília kombinačne v moci už od úvodných minút. V 23. minúte ju dôležitým zákrokom pri dobre mierenej strele Lucasa Bigliu podržal brankár Alisson a položil základ prvého úspechu svojho tímu. Už o dve minúty neskôr si totiž Coutinho v šprinte vycentroval streleckú pozíciu a spoza šestnástky perfektným obstrelom poslal Brazíliu do vedenia. Vedúci gól rozprúdil efektné futbalové divadlo, v ktorom boli nebezpečnejší "kanárici" a vďaka Neymarovi na dvakrát napokon zvýšili svoje vedenie. V 38. minúte trafil barcelonský krídelník len konštrukciu brány, no na konci prvého polčasu ho za obranou ideálnym pasom vysunul Gabriel Jesus a Neymar s prehľadom skóroval.

Hostia síce po zmene strán vystužili ofenzívu príchodom Sergia Agüera, ale vo finálnej fáze neboli dostatočne dôslední a na stopercentnú gólovú príležitosť márne čakali. Aj preto mohol definitívne zlomiť ich odpor Paulinho, no čo mu nevyšlo v 55. minúte, podarilo sa o niekoľko okamihov neskôr. Predĺžený center na zadnú žrď vrátil Renato Augusto do závesu Paulinhovi, ktorý z úrovne "bieleho bodu" prekonal Romera tretíkrát. Sympatická snaha Argentíny už zníženie nepriniesla, naopak, päť minút pred koncom jej mohol strpčiť prehru Firmino, ak by bol o niečo rýchlejší v zakončení pred prázdnou bránou.

Ziskom troch bodov Brazílčania zvýraznili víťaznú šnúru pod vedením trénera Titeho, ktorý s tímom triumfoval piatykrát za sebou. Aj v noci na piatok predviedli na štadióne Mineirao výborný výkon, hoci zápas sa mohol vyvinúť iným smerom, ak by hlavný rozhodca posúdil Neymarov dotyk ruky s loptou v šestnástke za stavu 0:0 ako nedovolený. Dvadsaťštyriročný krídelník však svojím výkonom zatienil spoluhráčov z Barcelony Messiho aj Javiera Mascherana, ktorých dopravil do Brazílie na kvalifikačný zápas súkromným lietadlom. Zaujímavosťou je, že prestížny duel 11. kola kvalifikácie v Belo Horizonte nesledoval vypredaný štadión. Vysoké ceny vstupeniek prilákali na Mineirao "len" 53.000 divákov z celkovej kapacity 62.000.

Fanúšikovia ani hráči "Selecao" nemajú na Belo Horizonte príjemné spomienky. Na domácom svetovom šampionáte 2014 tu utŕžili potupnú prehru s neskoršími šampiónmi Nemcami v pomere 1:7 a sen o zisku titulu sa im v semifinále rozplynul. Jasný triumf nad Argentínou nechal dočasne zabudnúť na obrovské sklamanie spred dvoch rokov, čo dali domáci priaznivci najavo skandovaním oslavných pokrikov ako napríklad: "Majstri sú späť!" Neymar chýbal v júli 2014 na trávniku, keďže niekoľko dní predtým ho "zostrelil" kolumbijský obranca Juan Zuniga. "Pozrite sa na toho chalana. Ak by Neymar v tom zápase hral, neprehrali by sme 1:7," citovala agentúra AP fanúšika Erica Angela, ktorý sa zúčastnil na oboch zápasoch.

Tréner Brazílie Tite po stretnutí naznačil, že jeho zverenci do bodky splnili taktické pokyny, ktoré sa dotýkali aj znepríjemnenia hry Messimu. "V hre Argentíny sme sa zamerali viac na ľavú stranu, aby nemal Messi možnosť pracovať s loptou. Ak sme ho ihneď dostúpili, mali sme uľahčenú situáciu, pretože druhá strana bola preplnená a nemal komu odovzdať loptu," uviedol Tite. Messi bol po stretnutí sklamaný: "Musíme toho veľa zmeniť. To, čo sme predviedli a ako sme hrali, v ďalších zápasoch nemôžeme zopakovať. Vôbec to nefungovalo."

Brazília si po štvrtkovej noci síce upevnila post tabuľkového lídra, náskok však nezvýšila, keďže Uruguaj zdolal Ekvádor 2:1. Gólovo sa o to zaslúžili Sebastian Coates s Diegom Rolanom, vďaka ktorým mali domáci po polčase k dispozícii dvojgólový náskok. Obaja navyše zaskočili za Luisa Suareza, ktorému zápas v Montevideu príliš nevyšiel. Ekvádor síce znížil hneď po zmene strán v 46. minúte, no na presný zásah Felipeho Caiceda už nikto nenadviazal. Vďaka bezgólovej remíze Kolumbie s Čile sa tak medzi vrchnými poschodiami tabuľky vytvorila menšia priepasť. Uruguaj má sedem kôl pred koncom kvalifikácie na druhej priečke pred treťou Kolumbiou päť a pred Ekvádorom šesťbodový náskok.

Z prvého kvalifikačného víťazstva sa tešila Venezuela, ktorá si v Maturine vychutnala Bolíviu. Po jasnej dominancii a hetriku Josepha Martineza triumfovala 5:0 a poskočila z posledného desiateho miesta na deviate. Tabuľku juhoamerickej časti kvalifikácie uzatvára práve Bolívia. Do Ruska postúpia štyri najlepšie tímy, piate mužstvo v poradí si zahrá interkontinentálnu baráž.